He was born in Mersin in 1958. He graduated from Istanbul University, Faculty of Law in 1984. He started his career as the founding and managing partner of Emek Law Firm. In 1987, he established Canacankatan Law Firm.

With his indispensable faith to the principle of law’s supremacy, he took charge in several reputable banks’, companies’, businessmen’s and politicians’ well known cases, which took place in mass media.

Birçok sivil toplum ve meslek kuruluşunda üyelik ve yöneticilik görevlerine devam etmektedir. Bunlardan başlıcaları; Türk Ceza Hukuku Derneği, Mersin Liseliler Derneği, Confrérie de la Chaîne des Rôtisseurs, Galatasaray Spor Kulübü, 1905 Galatasaraylı Yönetici ve İşadamları Derneği (GSYİAD), 1905 Kültür ve Sanat Derneği, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG/MEWA), AK-KA Grup Şirketleri Baş Hukuk Müşavirliği, Vakko Holding Hukuk Müşavirliği, The Power Group Baş Hukuk Müşavirliği, Merit International Hotels & Resorts Yönetim Kurulu Üyeliği ve Baş Hukuk Müşavirliği, Net Holding Baş Hukuk Müşavirliği, DHL Worldwide Express ve DHL Global Forwarding Hukuk Müşavirliği’dir.